Πικρό αντίο της Εθνικής στο Μουντομπάσκετ! Η νίκη δεν έφθανε κόντρα στην Τσεχία

print
email

Η Ελλάδα με ηγέτη τον τρομερό Νικ Καλάθη, τον μοναδικό που πήρε την Εθνική ομάδα στις πλάτες του στα δύσκολα, πάλεψε μέχρι τέλους απέναντι στην Τσεχία, όμως δεν τα κατάφερε και αποκλείστηκε από τα προημιτελικά του Μουντομπάσκετ 2019.

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ κέρδισε μεν την Τσεχία με 84-77, αλλά δεν κάλυψε τη διαφορά των 12 πόντων για να περάσει στους «8». Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν κατάφερε να βοηθήσει, η Τσεχία τον έκλεισε και τελικά αποβλήθηκε (αδίκως) με 5 φάουλ 5,32 πριν το τέλος δίχως να μπορεί να προσφέρει στα κρίσιμα τελευταία λεπτά.

Μεγάλα παράπονα από την Εθνική ομάδα για τη διαιτησία και τα ανάποδα φάουλ εις βάρος του Αντετοκούνμπο στα κρίσιμα σημεία. Ομως και η προετοιμασία της για τέτοια ματς όπως αυτά του Μουντομπάσκετ 2019 δεν ήταν αυτή που έπρεπε και η Ελλάδα το πλήρωσε ακριβά.

«Πληγή» για την Ελλάδα αποδείχθηκαν οι πολλές χαμένες βολές.

Ο αποκλεισμός συνεπάγεται ότι η Ελλάδα δεν παίρνει απευθείας το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Θα είναι στο προ-ολυμπιακό τουρνουά όμως.

Μόλις 23 λεπτά έπαιξε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που είχε μεγάλο πρόβλημα με τα φάουλ, ξεχώρισαν ο συγκινητικός Νικ Καλάθης, ο Κώστας Σλούκας και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο που άλλαξε τη ροή του αγώνα στα τέλη της τρίτης περιόδου. Μεγάλο ματς από τον Μπόχατσικ, άγγιξε το triple-double ο φανταστικός ηγέτης Τόμας Σατοράνσκι, συνεχίζουν στα προημιτελικά οι Τσέχοι και ονειρεύονται κάτι μεγάλο, κάτι που πριν από την έναρξη της διοργάνωσης και το ταξίδι τους στην Ασία, δεν το είχαν καν φανταστεί εν τη απουσία του Γιαν Βέσελι.

Το ματς

Η Ελλάδα ξεκίνησε δυνατά το ματς, με τον Καλάθη να έχει 3/3 σουτ στην αρχή και τον Γιάννη Αντετκούνμπο να αναλαμβάνει στη συνέχεια με προσωπικά καλάθια, αλλά οι 8 πόντοι του Μποχάτσικ με 2/2 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, «μάζεψαν» τη διαφορά στο 12-18 του 10′.

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού συνέχισε «καυτός» και στο δεύτερο δεκάλεπτο και η Ελλάδα ξέφυγε ακόμη και με +8 (29-21), όμως δύο ανάποδα σφυρίγματα των διαιτητών «φόρτωσαν» με 3 φάουλ τον Greek Freak, την ώρα που οι Τσέχοι «έτρεξαν» ένα σερί 12-3 για να κλείσουν προηγούμενοι το ημίχρονο με 33-32.

Το δεύτερο μέρος, ξεκίνησε ακόμη χειρότερα για την Ελλάδα, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει αμέσως και το τέταρτο φάουλ του. Παρόλα αυτά, η είσοδος του Θανάση Αντετοκούνμπο άλλαξε το ρυθμό του αγώνα και με 11 πόντους του νέου παίκτη των Μιλγουόκι Μπακς, η Ελλάδα προηγήθηκε με 57-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Εθνική μας έφθασε και στο πολυπόθητο +12 και φάνηκε να έχει το μομέντουμ του αγώνα, αλλά οι διαιτητές της το πήρε πίσω. Αρχικά με επιθετικό φάουλ «ανακάλυψη» στον Γιάννη Αντετοκούνμπο, απέβαλλαν τον MVP του ΝΒΑ και στη συνέχεια «αποτελείωσαν» την ομάδα με τεχνική ποινή στον πάγκο, που έφερε έμμεσο τετράποντο στην Τσεχία.

Η Εθνική Ελλάδας πλήρωσε έτσι τη κακή ήττα από τη Βραζιλία στον πρώτο όμιλο του Μουντομπάσκετ και αποκλείστηκε πρόωρα από τη διοργάνωση, στην οποία «κατέβηκε» ως ένα από τα φαβορί για τα μετάλλια της διοργάνωσης.

ΤΣΕΧΙΑ: Άουντα 13 (7/7 βολές), Μπάλβιν 6 (9 ριμπάουντ), Μπόχατσικ 25 (4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5/6 βολές), Χρούμπαν 11 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κριτζ 2, Πέτερκα 5 (1), Πούμπρλα 2 (0/4 σουτ, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Σατοράνσκι 13 (5/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 λάθη σε 37’28»), Σίρινα, Βιόραλ.

ΕΛΛΑΔΑ: Γιάννης Αντετοκούνμπο 12 (4/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα σε 23’03»), Θανάσης Αντετοκούνμπο 11 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Μπουρούσης 2 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλάθης 27 (6/8 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 λάθος, 3 κλεψίματα σε 37’01»), Λαρεντζάκης 2, Παπαγιάννης, Παπανικολάου 5 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 3, Πρίντεζης 16 (4/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/7 βολές).